Çocuk Kalbi

“Çocuk olmak ne demek biliyor musun? Günümüz insanından çok farklı olmak demek. Mucizeden doğan bir ruha sahip olmak demek; sevgiye, aşka, inanmaya inanmak demek; elflerin uzanıp kulağına fısıldayabileceği kadar küçük olmak; balkabaklarını at arabalarına, fareleri atlara, düşkünlüğü yüceliğe, hiçliği herşeye dönüştürebilmek demek, zira her çocuk ruhunda kendi iyilik meleğini taşır; çocuk olmak bir fındık kabuğunda yaşayıp kendini sonsuz uzayın kralı saymaktır.”

Çocukluk, bir karıncaya baktığında üstünde taşıdığı yükün muhasebesini görmektir. Bayramda kapı kapı dolaşıp şeker toplamak, dedelerin elini öpmektir. Annelerin yüreğindeki masumiyet, balkabağına dönüşen fareyi beklemektir. Babalarla rüzgara kapılan uçurtmayı yakalamaktır. Kuşlara baktığında şarkı söylemek, civcivlerle dans etmektir. Bir bez bebek gördüğünde mutlu olmaktır. Zincirleri keresteye bağlı olan salıncakta masum bir oyundur çocuk olmak.

Çocukluk, bir annenin terk edişidir. Babalarla edilen kavgalar, hüznün huzurudur. Sokaklarda aç kalmak, çalışmak zorunda kalmaktır. Kardeşlerinin ölümünü görmektir. Gözlerin kederli haykırışlarında hiç çikolata yememektir. Geleceğe mağrur bakışlar ve fikirlerle adım atmaktır. Hayata dair kuşkulu olmaktır. Çocuk olmak hiç oyuncağa sahip olmamaktır.

Sahi çocukluk nedir? Salıncakta ağlamak mıdır? O kurslardan bu kurslara koşmak mı? Annelerin ölümünü görmek mi ? Yalnızca oyun oynamak mıdır? Yoksa zorunluluk duyarak dünyaya getirilen, dünya uçurumunda kaybolan insanların kırdığı çocuk kalbi midir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: